مقالات فارسی

سازمان جهانی بهداشت نسبت به گسترش بیماری سرخک در جهان هشدار داده و گفته است تلاشهایش برای جلوگیری از اشاعه این بیماری با مشکل مواجه شده است.

این سازمان می گوید موارد مربوط به ابتلا به سرخک در جهان ۵۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز ، این سازمان وابسته به سازمان ملل متحد گفته است آمار اولیه نشاندهنده روند نگران کننده موارد ابتلا به سرخک در کشورهای مختلف از جمله کشورهای مرفه شده است.

کاترین ابراین، مدیر ایمن سازی سازمان جهانی بهداشت گفته است آمار نشاندهنده افزایش شدید موارد ابتلا به سرخک است و “ما چنین روندی را در همه مناطق دنیا می بینیم.”

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت ، در سال ۲۰۱۸ ابتلا به سرخک جان ۱۳۶ هزار نفر را گرفت. سرخک یکی از چهار بیماری کشنده در دوران کودکی در جهان به شمار می رود.

سرخک یک بیماری بسیار مسری ویروسی است که از جمله نشانه های آن تب شدید و بثورات پوستی (دانه های سرخ) است. سرخک ممکن است به کوری ، مننژیت و عفونت ریه منجر شود.سرخک بیماری واگیردار است و در موارد حاد می تواند خطرناک باشد، واکسیناسیون می تواند مانع از ابتلا به آن شود. تا سال ۲۰۱۶ موارد ابتلا به سرخک در جهان رو به کاهش بود اما از سال ۲۰۱۷ روند ابتلا به این بیماری رو به افزایش است.

سازمان جهانی بهداشت می گوید شیوع این بیماری در اوکراین، ماداگاسکار، کنگو، چاد و سیرالئون یکی از دلایل افزایش موارد ابتلا به سرخک بوده است.

این سازمان می گوید در کشورهای فقیر، عدم دسترسی به واکسن یکی از دلایل افزایش موارد ابتلا به سرخک است اما در کشورهای اروپایی، رواج اطلاعات غلط یکی از دلایل آن به شمار می رود.

در سالهای اخیر یک گروه کم شناخته فعالان ضد واکسیناسیون ملقب به جنبش “ضد واکسن” با استناد به خطرات ادعا شده، افراد را به خودداری از واکسینه کردن متقاعد کرده است اما پزشکان و نهادهای پزشکی ،اعتبار این ادعاها را زیر سئوال برده و آن را رد کرده اند.